Zeki Soyak Hocamızı Anma ve Anlama Programı

Zeki Soyak Hocamızı Anma ve Anlama Programı

Enderun Eğitim Vakfı; kurucusu, dava ve hareket insanı merhum Zeki Soyak’ı vefatının 17. yılında Nevşehir Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlediği programla anmaya ve anlamaya çalıştı. Halka açık gerçekleşen buluşmada toplumun her kesiminden insan bir araya gelerek salonu doldurdu.

Ak Parti İl Başkanı Ali Kemikkıran ile Memur-Sen, Kızılay, ÖNDER, İHH gibi sivil toplum kuruluşlarının il temsilcileri, il müftüsü ve daha birçok isim protokolde hazır bulundu.

Nevşehir’in sevilen simalarından olan Hafız Mahmut Kemikkıran’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda selamlama konuşmasını Nureddin Soyak hocamız yaptı. Hz. İbrahim aleyhisselam, Hacer annemiz ve oğulları İsmail aleyhisselam üzerinden teslimiyet örnekleri vererek başlattığı konuşmasını babasından hatıralar naklederek sona erdirdi.

Panel şeklinde organize edilen programda Zeki Soyak hocamızın öz geçmişi okunduktan sonra söz sırası konuşmacılara geldi. Moderatör Mehmet Akif Çelik; Enderun Eğitim Vakfı Genel Başkanı Mustafa Aydoğdu, Eğitimci Yazar İbrahim Çiftçi ve Araştırmacı Yazar Mehmet Erturan’ı yerlerine davet ederek paneli başlattı.

Mustafa Aydoğdu, Zeki Soyak hocamızın eğitimci yönü hakkında bir sunum yaparken İbrahim Çiftçi de teşkilatçı özelliği ve kurduğu teşkilatlar hakkında hazırladığı notları dinleyicilerle paylaştı. Mehmet Erturan ise merhumun kitapları ve yaşayan eserleri olan talebelerine dair soruları cevapladı.

Panel esnasında, merhum hocamızın talebelerinden Mahmut Kemikkıran ve Baki Öncel, hocamızla ilgili bazı anılarını paylaştı. Mehmet Şentürk, Zeki Soyak hocamıza ait olan Hasret isimli şiiri kürsüden seslendirdi. Programın asıl bölümü sona erip konuşmacılar sahneden salondaki yerlerine teşekkür edilerek tekrar alındıktan sonra Zeki Soyak hocamız için hazırlanan kısa bir video izlendi.

Zeki Soyak hocamızın kitaplarının da satışa sunulduğu program İbrahim Başaran’ın hatim duasıyla sona ererken Enderun Medya YouTube kanalı ve Enderun FM üzerinden canlı olarak yayınlandı.

Katılımcılar, Zeki Soyak hocamızı rahmetle anarken salon programlarını özlediklerini belirterek Enderun Eğitim Vakfı’na, Enderun Medya’ya, Enderun FM’e ve programın organize edilmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerini ilettiler.